English / Persian
امروز شنبه 2 تیر 1397
سلام، می خواستم بدونم چرا برخی از محصولات مانند سس مایونز در ظروف پت بعد از مدتی بوی خود پلاستیک را می گیرد ؟
شهرک فناوری
گروه کارخانجات پارت لاستیک
تور سیال فرانسه دپارتمان طراحی گرافیک کلینیک بسته بندیکانال تلگرام کلینیک تخصصی بسته بندی مواد غذایی ایرانافزایش ماندگاری محصولات غذایی - فیلم های پلاستیکی چندلایهفودصنعت

آمار بازدیدکنندگان

کاربر گرامی :  شما می توانید سئوالات مورد نظر خود را در زمینه های متنوع بسته بندی ازطریق منوی تماس یا ما به این

 کلینیک منعکس و پاسخ های متعدد در خصوص سئوال مطروحه را از طریق همین سایت مشاهده فرمائید

دوشنبه 6 مرداد 1393
 سید محمد احمدی-دانشجوی تکنولوژی

 

3- چرا برخي محصولات مانند سس مايونز در ظروف پت بعد از مدتي بوي خود پلاستيك را مي گيرد

وجود بوي پلاستيكي در مواد غذايي نظير انواع سس كه در تماس مستقيم با بسته بندي هاي پلاستيكي قرار دارند، مربوط به پديده مهاجرت مي باشد. مهاجرت فرايندي است كه تركيبات شيميايي در مواد بسته بندي درون ماده غذايي منتقل مي شوند در واقع تماس مستقيم بين ماده غذايي و مواد بسته بندي، پتانسيل براي مهاجرت را فراهم مي كند . وقتي محصولات غذايي در تماس مستقيم با بسته بندي قرار مي گيرند ممكن است بين ماده غذايي و بسته بندي اينتراكشن اتفاق افتد. تركيبات بسته بندي جذب ماده غذايي شوند يا با ماده غذايي واكنش دهند. همچنين اين امكان وجود دارد روكش ها و افزودني هاي كه به منظور تسهيل فرايند توليد و استفاده پلاستيك ها بكار گفته شده اند، با غذا اينتراكشن دهد و در نتيجه محصول غذايي بوي پلاستيك به خود بگيرد. به همين خاطر ضروري است تا مواد پلاستيكي و افزودني مرتبط در تماس با مواد غذايي، تأئيد شده باشند بطوريكه آنها هيچ تركيبي را به درون ماده غذايي منتقل نكنند و يا مقدار آنها در محدوده تعيين شده بوسيله استانداردها باشد.

به منظور كاهش پديده مهاجرت در مواد غذايي، نگراني ها بر سطوح پليمر باقيمانده، افزودني هاي پلاستيك ها نظير پلاستي سايزرها و حلال هاي موجود در پليمر كه در تماس مستقيم با ماده غذايي هستند، متمركز شده اند. سطح پليمر پاقيمانده منومرهايي هستند كه در ماده اوليه بسته بندي بدون واكنش باقي مي مانند. اين تركيبات پتانسيل را دارند كه بدرون ماده غذايي منتقل شوند. مطالعات نشان داده كه ميزان مهاجرت بطور گسترده وابسته به دما و ميزان چربي است.

فاكتورهاي موثر بر مهاجرت

1-            حد مهاجرت از مواد بسته بندي در تماس با ماده غذايي

 حد مهاجرت از مواد بسته بندي وابسته به پتانسيل قابل دسترسي مهاجرت كننده ها است كه ميزان آن با طراحي و توليد دقيق پليمر به حداقل مي رسد. نتايج نشان داده است كه پتانسيل مهاجرت تركيبات مختلف از بسته بندي در سيستم هاي چند لايه لامينت شده، افزايش مي يابد. اين بسته بندي هاي كمپلكس بوسيله اجزاي پليمري و غير پليمري ساخته مي شوند.

2- درجه تماس ماده غذايي و بسته بندي

3- زمان تماس

4- درجه حرارت

5- فاكتورهاي داخلي مربوط به غذا اهميت زيادي بر درجه مهاجرت دارند به اينصورت كه يك تركيب كه داراي پتانسيل مهاجرت مي باشد بطور تدريجي به غذا منتقل مي شود تا لحظه ايي كه ميزان آن در غذا و بسته بندي به تعادل مي رسد. اين تعادل به آفينيته تركيبات بسته بندي و غذا بستگي دارد براي مثال درجه مهاجرت متعادل تركيب منومري هيدروفوبيكي مثل استيرن بطور نسبي به محتواي ليپيد ماده غذايي بستگي دارد. در مطالعات، مهاجرت استيرن در پودر كاكائو و فليك هاي شكلات به اثبات رسيده است. بنابراين با در نظر گرفتن تركيب ماده غذايي، امكان پذير است تا مهاجرت را به ماده غذايي به حداقل رساند.

همچنين تحقيقات نشان داده كه تركيبات بسته بندي هيدروفوبيك نظير اليگومرها و آنتي اكسيدان ها تمايل به مهاجرت درون غذاهاي چرب دارند در حاليكه تركيبات آبدوست نظير تركيبات آنتي استاتيك تمايل دارند به غذاهاي با رطوبت بالا مهاجرت كنند.

بنابراين بايد نوع ماده بسته بندي كه در تماس مستقيم با ماده غذايي قرار مي گيرد، تأئيد شده باشد. يكي از مواد بسته بندي كه  براي مواد غذايي و آشاميدني پيشنهاد شده است، پلي پروپيلن است كه يك ماده پلاستيكي بي خطر براي تماس با ماده غذايي است و ماده ترجيحي براي دامنه گسترده اي از مواد غذايي نظير محصولات لبني، شيريني جات، نان، تا غذاهاي آماده كه بسرعت بوسيله حرارت دادن مايكروويو آماده مصرف مي شوند، مناسب مي باشد.

منابع:

RICHARD COLES, DEREK MCDOWELL andMARK J. KIRWAN, 2003. FOOD PACKAGING TECHNOLOGY, Packaged product quality and shelf life, HELEN BROWN and JAMES WILLIAMS. Blackwell Publishing.

 

Philip Tice. 2002.  Packaging MATERIALS: POLYPROPYLENE AS A PACKAGING MATERIAL FOR FOODS AND BEVERAGES, International Life Sciences Institute.

  
دوشنبه 16 تیر 1393
 عمادآیدانی

چراظروف سس نباید پلاستیکی باشد

بیشتر ظروف پلاستیکی هستند  نوع پلاستیک  رطوبت چربی و اسیدیته و سایرویژگیهای شیمیایی هستند که اختلاف اساسی

برای مواد مختلف را به وجود می آورد مواد تشکیل دهنده ظروف پلاستیکی عمدتا پلی اتیلن  پلی پروپلین (pp   )  پلی وینیل

کلراید ((pvc پلی استایرن ((ps پلی اتیلن ترفتالات(pet  )پلی آمید(pa )و پلی کربنات(pc )هستند ظروف پلی استایرن

یا    psبرای بسته بندی و نگهداری توصیه نمی شوند  چون نسبت به گاز بخار نور نفوذ پذیرند و ریختن برخی مواد غذایی

داغ وچرب باعث می شود منومرهای سرطانزا از ظروف داخل مواد غذایی بیایند برای مواد غذایی گرم از ظروف pp

استفاده و  pet بیشتر برای نوشابه و آب آشامیدنی است وpe  پلی اتیلن وpp پلی پروپلین بهترین ظروف برای نگهداری

 مواد غذایی هستند

 

 

  
چهارشنبه 14 خرداد 1393
 نسیم صادقی

تعریف سس مایونز: نوعی سس است که از تخم مرغ، روغن زیتون، سرکه و خردل درست می‌شود و به عنوان   چاشني   براي  طعم دار كردن ، مرطوب كردن و غني سازي سالادها به طور سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 تاریخچه :بسیاری از صاحب نظران معتقدند، اولین بار این سس به صورت مخلوطی از زرده تخم مرغ و روغن، در سال ۱۷۵۶ میلادی در فرانسه تهیه شد. گفته می‌شود این سس، نخستین بار توسط آشپزهای فرانسوی تهیه شده است. بسیاری می‌گویند. اما تولد واقعی این سس به سال ۱۹۱۰ باز می‌گردد، که <نینا هلمن> یک آلمانی مهاجر در نیویورک، سسی را به منظور فروش بیشتر ساندویچ‌های مغازه شوهرش تهیه کرد. او این سس را به جای کره در ساندویچ‌هایش استفاده میکرد. او به تدریج در طعم سس خود تنوع ایجاد کرد و در سال ۱۹۱۲، کارخانه این سس را ساخته و اسمش‌را>Best Food<گذاشت

ترکیب سس مایونز : سسهاي سالاد داراي دو فاز با مقادير بالاي اسيد استيك  دارای pH پائین و روغن) نوع نيمه سيال كه حاوي تركيبات لبني بوده و بايد در دماي يخچال نگهداري شوند) مي باشند. 

شرح دلیل بوی نامطبوع: تعداد کمی از میکروارگانیسم ها می توانند در pH پایین این فرآورده زنده بمانند، پس با توجه به این مسئله، سس مایونز که عمدتاً از چربی تشکیل شده است بیشتر در معرض فساد شیمیایی قرار می گیرند تا فساد میکروبی. هیدرولیز، اکسیداسیون یا ترکیبی از این دو مهمترین فسادهایی هستند که در مورد مواد غذایی چرب رخ می دهند و طعم نامطلوب تولید می کنند. فلزات، نور (اشعه UV)، گرما، رطوبت و ... اکسیداسیون چربی ها و روغن ها را کاتالیز می کنند و به دلیل این که ظروف پلاستیکی و پت ها خاصیت نفوذ پذیری بیشتری به نور و رطوبت و ... نسبت به شیشه دارد، فساد شیمیایی زودتر اتفاق می افتد.  

  
شنبه 21 دی 1392
 فاطمه موسوی

مایونز نوعی امولسیون چرب و غلیظ است که از ترکیب روغن، زرده تخم مرغ، آبلیمو یا سرکه  تهیه می شود. سس مايونز به دليل آنكه حجم چربي آن بالا است، مانع رشد باكتري و كپك مي‌شود، اما روغن موجود درآن پس از گذشت مدت زمان كوتاهي از تاريخ مصرف آن شروع به تجزيه شدن مي‌كند و طعم و بوي آن را تغيير مي‌دهد و ديگر مزه خوبي نمي‌دهد.

در تحقیق مصباحی و جمالیان (1387) بر روی جنبه های کیفی سس مایونز در دو بسته بندی پلاستیکی و شیشه ای در  سه محدوده دمایی(5، 25، 40 درجه سانتی گراد) در فواصل زمانی مختلف به این نتیجه رسیدند که دمای بالا مهمترین عامل در تغییر کیفیت حسی محصول می شود و تفاوت عمده ای بین به بطری های پلاستیکی و شیشه ای نمی باشد اما بهتر است که بخصوص برای کاهش احتمال حادث شدن پدیده های مضر مانند اکسیداسیون چربیها از انواع پلاستیک های مقاوم تر به عبور اکسیژن مانند پلی اتیلن ترفتالات استفاده کرد. اعمال روش های جایگزینی گازهای بی اثر مانند ازت در قسمت بالای ظرف و همچنین بسته های مقاوم به عبور نور نیز در این مورد مفید خواهد بود. از طرف دیگر بهتر است برای ظروف شیشه ای درب فلزی استفاده نمود تا در برابر عبور هوا مقاومت بیشتری داشته باشندhttp://www.hozour.ir/fa/index.php/health-medicine/97-frez

ارزیابی وضعیت انبارداری سس های امولسیونی، غلامرضا مصباحی، جلال جمالیان، هجدهمین کنگره علوم و صنایع غذایی

 

 

 

 

  

جستجوی پیشرفته

کتب و مقالات علمی
صنایع بسته بندی و غذایی

خبرنامه: ثبت ایمیل

فرش پلاس( بسته بندی میوه و سبزی)