English / Persian
امروز جمعه 7 اردیبهشت 1397
لطفا تکنیک ها و مواد بسته بندی مرغ را بیان نمایید. متشکرم
شهرک فناوری
گروه کارخانجات پارت لاستیک
دپارتمان طراحی گرافیک کلینیک بسته بندیکانال تلگرام کلینیک تخصصی بسته بندی مواد غذایی ایرانافزایش ماندگاری محصولات غذایی - فیلم های پلاستیکی چندلایهفودصنعت

آمار بازدیدکنندگان

کاربر گرامی :  شما می توانید سئوالات مورد نظر خود را در زمینه های متنوع بسته بندی ازطریق منوی تماس یا ما به این

 کلینیک منعکس و پاسخ های متعدد در خصوص سئوال مطروحه را از طریق همین سایت مشاهده فرمائید

سه شنبه 14 اردیبهشت 1395
 فرناز رضائیان عطار

در بیشتر موارد، گوشت طیور با استفاده از CO2 بالا برای مهار گونه های مختلف سالمونلا و اننتروباکتریاسه مانند اشرشیا کلی بسته بندی می شوند. Campylobacter jujuni یکی از 5 دلیل عمده بیماری های با منشا غذا است و میتواند در محصولات گوشت طیور وجود داشته باشد. بیرد و همکاران (2011) اثر اتمسفرهای مختلف بسته بندی را روی کیفیت میکروبی لاشه تازه جوجه گوشتی نگهداری شده در دمای یخچالبه مدت 14 روز، مطالعه کردند. اتمسفرهای مورد استفاده شامل هوا، 100% اکسیژن، 100%  دی اکسید کربن و تزریق ویژه گاز برای گوشت طیور (5% اکسیژن، 10% دی اکسید کربن و 85% نیتروژن) بودند. لاشه ها در بسته بندی های پلی اتیلنی قرار گرفتند و با اتمسفرهای گازی مشخص شده تیمار شدند. آنالیز میکروبی شامل بررسی Campylobacter، ای کلای، سایکروفیل ها و هوازی های کل بود. تمامی تیمارهای مورد استفادهشمارش Campylobacter را کاهش دادند اما 100% اکسیژن باعث کاهش معنی دارتری نسبت به اتمسفرهای دیگر شد. ترکیب اتمسفر 100% دی اکسید کربن، رشد سایروفیل ها، هوازی های کل و اشرشیا کلی را بیشتر از اتمسفرهای دیگر کاهش داد.

Byrd, J.A., Sams, A.R., Hargis, B.M.,Caldwell, D.J., 2011. Effect of selected modified atmosphere packaging on campylobacter survival in raw poultry. Poult. Sci. 90, 1324-1328.

 

  
جمعه 5 دی 1393
 مریم هاشمی سیگاری

گوشت مرغ منبع رشد و نمو مطلوبی برای میکرو ارگانیسم ها محسوب می شود .

برای بسته بندی نمودن مرغ بهترین پوششهای پلاستیکی PET,PVDC,LDPE,PVC

می باشند . برای افزایش زمان ماندگاری مرغ باید مواد اولیه بسته بندی را طوری انتخاب نمود که اکسیژن کمتری از آن نفوذ کند یا اینکه آن را در خلا با افزودن گاز CO2 در صفر درچه سانتی گراد نگهداری نمود . زمان ماندگاری مرغ را می توان در دمای یک درجه سانتی گراد با افزودن 20% CO2  چهار هفته افزایش داد.شایان ذکر است که افزودن گاز CO2    در مقایسه با افزودن گازN2  اثر بیشتری در افزایش زمان ماندگاری مجصول خواهد داشت .

پیشنهاد می شود سیستم بسته بندی MAP  به لحاظ افزودن گاز و ایجاد خلاء برای بسته بندی مرغ مناسب می باشد .

 

 

  
سه شنبه 17 تیر 1393
 عمادآیدانی

آشنايي با فرآيند بسته بندي انواع گوشت (گوشت گوسفند، گوشت گاوی، گوشت مرغ)
 

ميزان انرژي مصرفي يكي از نگراني‌هاي نظام‌هاي بهداشت و درمان در كشورهاي در حال توسعه به شمار مي‌آيد؛ سوء تغذيه‌اي كه لزوما به معناي «فقر غذايي» نيست و گاهي حتي مترادف «مصرف بيش از حد» است.
بررسي هاي علمي نشان داده است كه ۹۰ درصد كمبود دريافت كلسيم، ۷۰‌درصد كمبود آهن و ۶۵ درصد كمبود ريبوفلاوين يا ويتامين ب۲ در جامعه ما وجود دارد.
پروتئين مصرفي در جامعه، بيشتر از منابع گياهي، نان و غلات است چرا كه اگر از منابع حيواني استفاده مي‌شد، كمبود آهن به وجود نمي‌آمد و اگر شير و لبنيات مصرفي افراد به اندازه توصيه شده بود، كمبود ريبوفلاوين رخ نمي‌داد.

به اين ترتيب، بايد گفت ميزان مصرف پروتئين‌هاي حيواني در كشور ما كافي نيست و با صرف داشتن آماري از مصرف بيش از حد پروتئين، نمي‌توان نتيجه گرفت كه مردم ما بيش از حد، گوشت مصرف مي‌كنند. لذا رشد در صنعت بسته بندي گوشت براي اينكه بتوانيم محصولات پروتئيني را با كيفيت خوب و استاندارد در اختيار جامعه قرار دهيم ، لازم به نظر مي رسد.
 

روش توليد محصول (بسته بندي و حمل و نقل گوشت)
در کشتارگاه لاشه هاي گوشت پس از بازرسي و تأييد سلامت توسط دامپزشک، بنا بر سياست هاي نگهداري، توزيع و بازار مسيرهاي ذيل را طي کنند :
به تونل سرد 15 + درجه سانتيگراد منتقل مي شوند تا مرحلۀ جمود نعشي را ط ي نمايند و سپس لاشه ها را به تونل انجماد برده و در دماي 35 - درجه سانتيگراد منجمد مي کنند. لاشه هاي گوسفند به صورت کامل لاش ههاي گاو به صورت لاشه و يا پس از انجماد با پلاستيک (پلي اتيلن ) پوشانده و توسط کاميون هاي يخچا لدار به مراکز فروش و يا سردخانه هاي مخصوص نگهداري گوشت منجمد منتقل مي کنند.گاهي لاشه هاي گوشت بدون اين که راهي تونل انجماد شوند، به صورت غير منجمد (گوشت تازه) توسط کاميو نهاي مخصوص حمل گوشت اصطلاحاً به صورت گوشت گرم به خرده فروشي ها و مراکز مصرف منتقل مي شوند. دماي داخل کانتينر اين کاميو نها مي بايست براي حمل گوشت هاي تازه و گرم تا حداکثر 7 درجه سانتيگراد باشد انتخاب دما هاي مذکور براي داخل کانتينر بستگي به مسافت کشتارگاه تا مراکز توزيع و مصرف و دماي محيط دارد. يعني با افزايش دماي محيط و طول مسير، دماي کانتينر بايد کاهش بيشتري پيدا کند.

 

روش ديگر توزيع گوشت، توزيع آن به صورت تازه و قطعه بندي شده مي باشد. در اين حالت، لاشه هاي گوشت را قطعه بندي کرده و پس از استخوان گيري در سالن مخصوص، قطعات گوشت ران، سر دست، قلو هگاه و ... را به طور مجزا در ظروف 1 تا 2 کيلوگرمي بسته بندي کرده و در دماي 1- تا 2 درجه سانتيگراد به فروشگاه ها و ديگر مراکز فروش و مصرف منتقل مي کنند. اين بسته ها بايد در سبدهاي بزرگ پلاستيکي قرار گيرند تا به پوشش آن ها آسيبي وارد نشود و حمل و نقل و بارگيري و تخليه آن ها در محل بارگيري و تخليه به آساني صورت گيرد. در صورتي که دماي حمل و نقل و نگهداري اين گوشتها 1- تا 1+ باشد مدت نگهداري به 15 روز نيز مي رسد. اين مدت براي گوشت چرخ کرده 5 تا 7 روز مي باشد .

روش ديگر توزيع گوشت اين است که پس از قطعه بندي و استخوان گيري قطعات گوشت در داخل پوشش پلاستيکي که آن هم در داخل کارتن (به عنوان بسته بندي ثانويه ) قرار گرفته، جاي داده مي شود. پس از آن کارتن هاي حاوي گوشت در تونل انجماد قرار گرفته و محتويات آن منجمد مي شوند .
 


پس از انجماد گوشت هاي کارتني توسط کاميون هاي يخچال دار در دماي 20 - يا 18 - به مراکز نگهداري، فروش و مصرف حمل مي شوند. براي انجماد گوشتهاي کارتن شده روش مناسب استفاده از صفحات سرد کننده مي باشد که در آن ميزان تماس صفحات و ضريب انتقال حرارت در صفحات فلزي سرد کننده بسيار بيشتر از جريان هواي سرد مي باشد.
گاهي ممکن است لاشه هاي گوشت در سالن مجاور کشتارگاه قطعه بندي و بسته بندي نشده و به مراکز ديگري منتقل و سپس عمليات استخوان گيري، بسته بندي و انجماد بر روي گوشت صورت گيرد. در اين صورت تا حد امکان بايد کاميون هاي مخصوص حمل گوشت از پايين ترين دما ( 1- درجه سانتي گراد ) براي حمل لاشه هاي گوشت تازه استفاده کنند .

بسته بندي مرغ
مرغ بسته بندي شده به دو صورت فرآوري شده و فرآوري نشده ارائه مي شود.
الف) مرغ فرآوري شده
فرايند فرآوري بدين صورت است که ابتدا مرغ در سبدهاي مخصوص مرغ در پيش سردکن و يا بصورت فله اي که دماي صفر درجه سانتيگراد مي باشد در انبار موقت قرار گرفته و پس از آن با سبدهاي حمل مرغ به سالن عمليات مرغ هدايت شده و در اين سالن تمامي عمليات فرآوري صورت مي گيرد و قطعات گوشت مرغ به دو صورت شامل مرغ با استخوان و مرغ بدون استخوان تفکيک شده و در ظروف يکبار مصرف قرار گرفته و روي ظروف يکبار مصرف با سلفون بسته بندي مي شوند، سپس توزين شده و جهت عمليات انجماد وارد پيش سردکن ثانويه مي شود و پس از نگهداري در دماي 10درجه سانتيگراد آماده عرضه به بازار (عرضه به صورت گرم ) يا نگهداري در تونل انجماد بمدت 4 ساعت و سپس نگهداري در سردخانه (عرضه به صورت سرد) مي باشند. و بقيه موارد که شامل پوست ، دل و جگر ، بال و گردن و اسکلت مرغ مي شود تفکيک شده و در سبدهايي جداگانه به بازار فرستاده مي شوند.

ب) مرغ بسته بندي (فرآوري نشده)
در صورتيکه عمليات فرآوري روي مرغ صورت نگيرد مرغ را بعد از تحويل وارد سالن عمليات شده و محتويات داخل شکمي مرغ را خالي کرده و بعد از قرار دادن داخل کيسه هاي بسته بندي مرغ و توزين مرغ آن را وارد سردخانه کرده و در دماي 30 - درجه سانتيگراد آن را منجمد کرده و سپس در بسته بندي هاي تا 15 کيلوگرمي به بازار ارائه مي کنند.

 

بسته بندي گوشت قرمز
عمليات فرآوري گوشت و بسته بندي آن بصورت ذيل انجام مي گيرد. دام ذبح شده از کشتارگاه جهت عمليات فرآوري و بسته بندي توسط ماشينهاي مخصوص حمل گوشت آورده مي شود . بعد از تخليه در محل شرکت در پيش سردکن مختص گوشت بصورت انبار موقت قرارمي گيرد و بصورت همزمان نيز جهت عمليات فرآوري به سالن عمليات گوشت توسط واگنهاي چرخ دار حمل شده و روي ميز کار قرار گرفته و قسمتهاي مختلف دام شامل سردست ، ران و سينه ، قلوگاه و گردن جدا مي شوند و پس از تفکيک هر يک از موارد فوق در قطعات 1 تا 2 کيلويي بسته بندي شده و پس از توزين فرآيند ابتدا به پيش سردکن ثانويه تا دماي اوليه و محيط را در آنجا از دست بدهد و تا 10 - درجه سانتيگراد و بمدت 8 ساعت نگهداري مي شود سپس در صورتيکه گوشت بصورت منجمد به بازار ارائه شود بمدت 2 ساعت در دماي 40 - درجه سانتيگراد نگهداري شده و در غير اينصورت بصورت گرم به بازار ارائه مي شود.


  
یک شنبه 17 فروردین 1393
 سجاد قادری

با توجه به نیاز روز افزون به غذا و ضایعات فراوان در عرضه گوشت مرغ، نیاز به بسته بندی مناسب که محصول را در برابر آسیب های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی حفظ نماید، بیش از بیش اهمیت می یابد در حال حاضر،سیستم های بسته بندی مختلفی نظیر بسته بندی های ساده اوررپ ، بسته بندی تحت خلاء، بسته بندی در اتمسفر اصلاح شده و بسته بندی فعال و هوشمند برای بسته بندی و عرضه مرغ تازه استفاده می شود. در این رفرنس معرفی شده خدمت شما انواع سیستم های مورد استفاده در بسته بندی مرغ و وضعیت بسته بندی آن در ایران پرداخته و به نظر می رسد با استفاده از سیستم های نوین بسته بندی می توان زمان ماندگاری مرغ بسته بندی که در حال حاضر سه روز با استفاده از کیسه های نایلونی ودر دمای یخچال می باشد را افزایش داد.

رفرنس: استفاده از تکنیک های نوین در بسته بندی مرغ (ناصر صداقت، مریم اتنی یشری

مجله علوم و فنون بسته بندی  , Volume (3), No (11), Year (2012-9) , Pages (72-81) 

Sajad ghaderi

Ph.D Student Of Food Technology

 

In Ferdowsi University Of Mashhad

  
شنبه 10 اسفند 1392
 مهدي اصلي

بسته بندي ساده،اوررپ، تحت خلاء، در اتمسفر اصلاح شده، بسته بندي فعال و هوشمند

شرح كامل اين موارد در مقاله اي با لينك http://profdoc.um.ac.ir/articles/a/1033139.pdf  قابل دريافت است.

 

  
سه شنبه 22 بهمن 1392
 دکترحمید رییس زاده

بسته بندي مرغ
مرغ بسته بندي شده به دو صورت فرآوري شده و فرآوري نشده ارائه مي شود.
الف) مرغ فرآوري شده
فرايند فرآوري بدين صورت است که ابتدا مرغ در سبدهاي مخصوص مرغ در پيش سردکن و يا بصورت فله اي که دماي صفر درجه سانتيگراد مي باشد در انبار موقت قرار گرفته و پس از آن با سبدهاي حمل مرغ به سالن عمليات مرغ هدايت شده و در اين سالن تمامي عمليات فرآوري صورت مي گيرد و قطعات گوشت مرغ به دو صورت شامل مرغ با استخوان و مرغ بدون استخوان تفکيک شده و در ظروف يکبار مصرف قرار گرفته و روي ظروف يکبار مصرف با سلفون بسته بندي مي شوند، سپس توزين شده و جهت عمليات انجماد وارد پيش سردکن ثانويه مي شود و پس از نگهداري در دماي 10درجه سانتيگراد آماده عرضه به بازار (عرضه به صورت گرم ) يا نگهداري در تونل انجماد بمدت 4 ساعت و سپس نگهداري در سردخانه (عرضه به صورت سرد) مي باشند. و بقيه موارد که شامل پوست ، دل و جگر ، بال و گردن و اسکلت مرغ مي شود تفکيک شده و در سبدهايي جداگانه به بازار فرستاده مي شوند.

ب) مرغ بسته بندي (فرآوري نشده)
در صورتيکه عمليات فرآوري روي مرغ صورت نگيرد مرغ را بعد از تحويل وارد سالن عمليات شده و محتويات داخل شکمي مرغ را خالي کرده و بعد از قرار دادن داخل کيسه هاي بسته بندي مرغ و توزين مرغ آن را وارد سردخانه کرده و در دماي 30 - درجه سانتيگراد آن را منجمد کرده و سپس در بسته بندي هاي تا 15 کيلوگرمي به بازار ارائه مي کنند.

  
سه شنبه 22 بهمن 1392
 دکترحمید رییس زاده

تکنیک بسته بندی مرغ تازه معمولا سردکردن با ترکیب هوای سرد و اسپری آب سرد و سپس آبگیری و بسته بندی در کیسه های پلی اتیلنی  در 0-4 درجه سانتیگراد است.و در صورت نگهداری مرغ منجمد نگهداری در -18 درجه سانتیگراد لحاظ میگردد.

البته روشهای نوین هم در این خصوص مطرح میگردد از جمله فیلم های نانونقرهکه فیله های مرغ درآن نگهداری شده است.

يله مرغ تازه يك محصول با فسادپذيري بالا مي باشد و در شرايط بسته بندي معمولي عمر نگهداري آن در يخچال بواسطه رشد باكتري ها محدود مي باشد. به كارگيري روش هاي جديد جهت افزايش عمر نگهداري اين محصول يكي از دغدغه هاي صنايع توليدكننده آن است. در سال هاي اخير تمايلبه استفاده از ريز ذرات نقره به دليل خواص ضد ميكروبي در بسته بندي غذا افزايش يافته است. در اين مطالعه به ارزيابي تاثيرات ضد ميكروبيبسته بندي نانونقره در دماي يخچالي ) C ◦ 3( و تاثير احتمالي آن بر افزايش عمر نگهداري محصول پرداخته شده است. فيله مرغ در دو نوع بسته بندي با فيلم حاوي ذرات نقره و بسته بندي معمولي قرار داده شد. نمونه ها در روزهاي 1 و3و5و7و11 مورد آزمون هاي ميكروبي )شمارش كلي،اشريشياكولاي( و حسي قرار گرفتند. نتايج نشان داد كه استفاده از بسته بندي نانونقره باعث افزايش عمر ماندگاري محصول شده است و بسته بندي هاي نانونقره رشد ميكروبي فيله مرغ را كاهش داده است. همچنين مشخص شد كه خصوصيات ضد ميكروبي در فيلم حاوي مقادير بيشتر ذرات نانونقره قوي تر است. با استناد بر نتايج به دست آمده مي توان بسته بندي نانونقره را يك جايگزين مناسب براي بسته بندي محصولات زود فاسد همچون فيله مرغ جهت افزايش عمرنگهداري آن

دانست

درخصوص متن کامل مقاله عنوان آن "
 

افزايش

عمر نگهداري فيله مرغ توسط فيلم هاي نانونقره در دماي يخچالي1±3" می باشد.

 

  
سه شنبه 24 دی 1392
 محمدعلی حصاری نژاد

تکنیک ها و مواد بسته بندی مرغ شامل: Over wrap ، Tray with over-wraps،  Shrink film over-wraps، Vacuum packaging، cryovac packaging، Modified atmosphere packaging، Retortable Flexible Pouch ، Active packaging ، Edible film و biopolymer می باشد.

در تکنیک Over wrap مواد بسته بندی شامل پلی آمید، پلی پروپیلن، PVDC، لاستیک هیدروکلراید ، نایلون ، پلی اتیلن (قیمت کم و در دسترس) است. ضخامت این فیلم ها از 150 تا 200 گیج معادل 1.5 تا 2 میلی متر متفاوت است.  از آنجایی که یکی از عوامل فساد مرغ، انباشتگی آب در حفره شکمی است، پد های جاذب در حفره شکمی قبل از بسته بندی قرار گرفته و آب اضافی را به خود می گیرد.

در تکنیک Tray with over-wrap، جنس سینی: پلی استایرن، فیلم پلاستیکی دور آن پیچیده می شود.  کاغذی که زیر مرغ گذاشته می شود، آب اضافی را به خود جذب می کند. ماندگاری محصول تا 7 روز در دمای 4 یخچال می باشد

در تکنیک Shrink film over-wrap، از مواد پلی اتیلن، پلی پروپیلن و پلی ونیلیدن استفاده می شود. به صورت دو محوری اصلاح شده و در مقابل دما خاصیت کشسانی خود را حفظ کنند.  در این روش با عبور از تونل های هوای گرم یا غوطه وری در آب 90 برای چند ثانیه فیلم حاوی مرغ شرینک می شود.

در تکنیک Vacuum packaging، در بسته بندی تحت خلاء هوای ظرف قبل از دوخت حذف می شود، لذا این روش یک نوع از اتمسفر اصلاح شده می باشد. در این روش هرگز خلاء مطلق در بسته ایجاد نمی شود و در نتیجه هوای باقی مانده در فضای خالی در فاز آبی مرغ بخش عمده گوشت مرغ (70-65%)- حل می شود. زمانی که مرغ چندین روز تحت بسته بندی  خلاء قرار می گیرد،. غلظت دی اکسید کربن در هوای باقی مانده به 70- 20% می رسد که ماندگاری محصول 5-3 برابر بیشتر از مرغ با بسته بندی معمولی در یخچال می باشد. مواد PET/PE، PA/PE،  PVDC، فیلم های کوپلیمری و PA/ EVA مواد مورد استفاده می باشد.

در تکنیک cryovac packaging بسته بندی مرغ نیمه آماده در فیلم های شرینک اولین بار توسط شرکت کریواک انجام گرفت. در این سیستم Chamber machine وجود دارد. در محفظه بزرگتر مرغ در داخل بسته گذاشته شده و دهانه کیسه در محفظه کوچکتر قرار می گیرد. در محفظه بزرگتر خلاء جزئی ایجاد شده تا هوا در داخل بسته حذف گردد.  خلاء کامل در محفظه کوچکتر ایجاد می شود. وقتی هر دو محفظه به بیشترین خلاء می رسند، کلیپ زن اتومات درب کیسه را می بندد. سپس مرغ بسته بندی شده و به تونل شرینک منتقل می شود.  این نوع بسته بندی با فیلمی که نفوذپذیری ناچیزی نسبت به اکسیژن دارد، باعث افزایش ماندگاری محصول می شود.

در بسته بندی با اتمسفر اصلاح شده سه گاز رایج که در بسته بندی MAP : اکسیژن (حفظ رنگ محصول)،  دی اکسیدکربن (ممانعت از رشد میکروبی)،  ازت (Reduction of purge). (1993)Hainesاولین محققی بود که تاثیر بازدارندگی        را بر روی باکتری های هوازی مولد فساد بررسی کرد. (1997)Barnes و همکارانش دریافتند که در بسته بندی تحت خلاء مرغی که در سرما نگه داشته شده است، اکثرا باکتری های اسید لاکتیک و در بعضی موارد کلی فرم های سرما دوست رشد می کنند.و استفاده از اتمسفر حاوی        باعث افزایش ماندگاری مرغ می شود. به طور کلی نسبت مدت زمان ماندگاری گوشت مرغ در اتمسفر حاوی        با مدت زمان ماندگاری در هوای معمولی می توان به صورت نمودار خطی ترسیم نمود. حداقل غلظت 20% دی اکسیدکربن در فضای خالی بسته سبب افزایش چشم گیر در ماندگاری محصول می شود.  علاوه بر آن، از رشد باکتری های پاتوژن در مرغ با افزایش غلظت دی اکسید کربن در دمای1.1 درجه سانتی گراد  جلوگیری می شود. اما امکان بقای باکتری های اسید لاکتیک به دلیل خصوصیت بی هوازی اختیاری بودن آنها وجود دارد.

منابع:

Dallyn, H. and D. Shorten, 1988. hygiene aspects of packaging in the food industry. Int. Biodeterioration, 24:387-392

Sang, K,J., P,K. Mandal, K.ΙΙ-Suk and K. Suk-Nam, 2010. Effects of packaging methods and refrigerated storage on the quality of dry cured pork neck. Asian J.Anim. Vet. Adv., 5:52536. 

Mectoglu, C., A. Yemenicioglu, A. Arslanglu, Z.S. Elmac, F. Korel and A.E. Cetin, 2006. Incorporation of partially purified hen egg white lysozyme into zein films for antimicrobial food packaging. Food Res. Int,. 39:12-21. 

Hurme, E., T.S. Malm and R. Ahvenainen, 2002. Active and Intelligent packaging. In: minimal processing technologies in the food industry, Ohlesson, T. (Ed.). Benegtsson Woodhead Publishing Ltd., CRC Press, Cambridge, pp: 87-123.

Barron, F.B., 1995. Food packaging and shelflife: practical guidelines for food processors. South Carolina Cooperative Extension Service and Clemson Universiry, EC 686.

Indian Food Industry, Poultry and Meat Processing Industry, Vol II (I), Jan–Feb ‘92

Bhat Z.F. and Bhat. Hina.  Recent trends in poultry packaging: A review, Am. J. Food TECHNOL., 6(7):531-540,2011.

Sun. Da-Wen. Hand book of frozen food processing and packaging. Taylor & Francis Group,2006.641-651.

Indian Food Industry, Modern Trends in Packaging of Meat and Poultry. , Vol. 20, No. 3, May–Jun ’01.

Lawlis, T.L. and S.L, Fuller, 1990. modified – atmosphere packaging incorporating and oxygen barrier shrink film. Food Technol., 44:124-124.

Haines, R.B., 1993. The influence of carbondioxide on the rate of multiplication of certain bacteria as judged by viable counts. J. Soc. Chem. Ind., 52:13-13.

Barnes, E.M., C.S. Impey and N.M. Griffith, 1979. The spoilage flora and shelflife of duck carcasses storde at 2 or 21 in oxygen permeable or oxygen impermeable film. Br. Polut. Sci., 20: 491-500.

Lawlis, T.L.and S.L. Fuller, 1990. modified-atmosphere packaging incorporating and oxygen barrier shrink film. Food technol., 44:124-124.

Yavas, E. and B. Bilgin, 2010. Effects of calcium lactate, sodium diacetate and sodium chloride mixture on the mictobiological, chemical and sensory properties of chicken nuggets stored in refrigerated and under modified atmosphere. Int. J. Poult. Sci., 9:66-71.

Down. N.F., 1996.Bulk Gas Packing of Fresh Mear. In: Meat Quality and Meat Packaging. Taylor, S.A., A. Raimundo, M. Severini and F.J.M. Smulders (Eds.). ECCEAMST, ΙΙΙ, Utrecht, The Netherlands, pp: 295.

Church, P.N., 1993. Meat Products. In: Principles and Applications of Modified Atmosphere Packaging of Foods. Parry, R.T. (Ed.). Blackie Academic and Professional, Bishopsbriggs, Glasgow, UK., pp:229.

Rathore, H.A., T. Masud, S. Sammi and S. Majeed, 2010. Innovative approach of active packaging on cardboard carton and its effects on overall quality attributes such as weight loss, total soluble solids, Ph, acidity and ascorbic acid contents of Chaunsa White Variety of mango at ambient temperature during storage. Pak.J.Nutr., 9:45458.

Yashii, J., 1992. Recent trends in food packaging development in consideration of environment. Package Jap., 13:74-74.

Rukchon, C., Trevanich, S. and Jinkarn, T.  and Suppakul, P. Volatile Compounds as Quality Indicatores of Fresh Chicken and Possible Application in Intelligent Packaging. In: BITEC Bangna, Bangkok, Thailand. June 2011. pp: 287-293.

Vojdani, F. and J.A. Tores, 1990. Patassium sorbate permeability of methylcellulose and hydroxyl propyl mothyl cehhulose coatings: effects of fatty acids. J. Food Sci., 55:841-846.

Hosseini, M.H., H.R. Seyed, A.M. Seyed Mohammmad, S.Y. Seyed Ahmad and G.H. Azade, 2008. Improving antibacterial activity of edible films based on chitosam by incorporating thyme and clove essential oils and EDTA. J. Applied Sci., 8:2895-2900.

 

  

جستجوی پیشرفته

کتب و مقالات علمی
صنایع بسته بندی و غذایی

خبرنامه: ثبت ایمیل

فرش پلاس( بسته بندی میوه و سبزی)