English / Persian
امروز شنبه 1 اردیبهشت 1397
روش تهیه نانو فیلم های روکش مواد غذایی چگونه است ؟
شهرک فناوری
گروه کارخانجات پارت لاستیک
دپارتمان طراحی گرافیک کلینیک بسته بندیکانال تلگرام کلینیک تخصصی بسته بندی مواد غذایی ایرانافزایش ماندگاری محصولات غذایی - فیلم های پلاستیکی چندلایهفودصنعت

آمار بازدیدکنندگان

کاربر گرامی :  شما می توانید سئوالات مورد نظر خود را در زمینه های متنوع بسته بندی ازطریق منوی تماس یا ما به این

 کلینیک منعکس و پاسخ های متعدد در خصوص سئوال مطروحه را از طریق همین سایت مشاهده فرمائید

جمعه 28 آذر 1393
 امیررضا محمودآبادی

معجزه نانو روکش ها در بسته بندی:

بیشتر پوشش هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، اصطلاحا <خاموش> هستند، یعنی تنها قابلیت اعمال خاصیت اولیه خود را دارند، بدون این که توانایی سازگاری با محیط و اصلاح خواص در اثر تغییر شرایط محیط را داشته و یا بتوانند عیب ها و نقایص بالقوه مانند مشکلات خوردگی را به کاربر اطلاع دهند. پوشش هایی مبتنی بر فن آوری نانو، امکان دسترسی به قابلیت های چندمنظوره را فراهم می نمایند؛ بدین معنی که می توانند حداقل دو ویژگی همزمان مانند مقاومت بالا در برابر خوردگی و آب گریزی یا ابرآب گریزی (در زوایای تماس 100 تا 170) را داشته باشند.

محصولات نانوکامپوزیتی عموما به شکل پرکننده هایی در شبکه های پلیمری همانند پلی پروپیلن، پلی آمیدها، پلی استایرن، پلی متیل متاکریلات، SEBS و پلی آنیلین در صنایع بسته بندی به کار می روند. پرکننده های نانوکامپوزیتی موجود در بازار شامل موارد زیر هستند:

 Laporte (Laponite)

 Rockwood Specialities Group (Nanofil)

 Sud Chemie (Optigel)

 Lucentite) Unicoop / CBC-Japan (Somasif

 Kunimine Industries (Sumecton Kunipia)

 (Suplite) FCC-China

 Germany (Pural) Sasol -

نانوکامپوزیت ها به دلیل خواص حرارتی، مقاومت و رسانایی بهبود یافته، در حال حاضر برای بسته بندی نوشابه های غیرالکلی، مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. نانو مواد مقاوم کننده مانند نانولوله ها، کربن سیاه با ابعاد نانومتری، سیلیکا، کربنات کلسیم، اکسیدها، الیاف کربنی و تالک به عنوان افزودنی در مخلوط های پلیمری به کار می روند. کامپوزیت های ساخته شده مبتنی بر نانومواد رسی به عنوان مقاوم های حرارتی و لایه های عایق گاز در بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی کاربرد دارند. نانوکامپوزیت های رسی جالب ترین زمینه نوآوری در عرصه کامپوزیت ها بوده و احتمالا طی 10 تا 15 سال آینده بیشترین سهم بازار را در اختیار خواهند داشت.

  
جمعه 30 خرداد 1393
 سمیه بهفر

نانوتکنولوژی که از اواخر دهه 1980 ظاهر شد، در حال حاضر به سرعت در حال توسعه است و به طور گسترده ای در زمینه های شیمیای، فیزیکی و مواد استفاده می شود. برخی از کاربردهای بالقوه این فناوری شامل اصلاح خواص نفوذ ، افزایش خواص ممانعت کنندگی ، بهبود خواص مکانیکی و مقاومت در برابر حرارت، خاصیت ضدمیکروبی و ضد قارچ، و بررسی تغییرات میکروبیولوژیکی و بیوشیمیایی  مواد غذایی است. یکی از کاربردهای نانوتکنولوژی، نانو کامپوزيت هاي پلاستيکي است. اين پلاستيک ها ويژگي هاي منحصر به فردي از جمله ايجاد خاصیت ممانعت کنندگی بهتر براي جريان اکسيژن و دي اکسيد کربن دارند که منجر به افزايش زمان ماندگاري محصولات نانو کامپوزيت مقاوم مي شود. همچنين اين پلاستيک ها از پخش بو جلوگيري کرده، مانع جذب طعم يا ويتامين هاي موجود در غذا به وسيله بسته بندي مي شوند. به طور کلي طراحي مولکولي اين پلاستيک ها به گونه اي است که مقاومت محصولات را در برابر حرارت و ثبات ساختار آنها را در برابر حرارت بهبود مي بخشد. به عنوان مثال اين بسته ها براي استفاده در مايکروويو کاربرد دارند. نانو کامپوزيت هاي پلاستيکي در بسته بندي هاي جديد مواد غذايي نيز قابل استفاده هستند. همچنین از نانو حسگرهايي که به رهايش مواد شيميايي ناشي از فساد غذاها حساس هستند مي توان دربسته بندي هاي هوشمند استفاده کرد، تا به محض شروع فساد غذا، رنگ بسته بندي تغيير کرده، به مصرف کننده هشدار دهد.
  مواد با اندازه نانو، اندازه های کوانتومی، اندازه و سطح کوچک، و اثر اندازه کوانتوم ماکروسکوپی را نشان می دهند. اگر اندازه ذرات معادل یا بسیار کوچکتر از مشخصه های فیزیکی باشد،  اندازه موج، مقدار الکتریسیته، مغناطیس، نور، صدا و حرارت ماده معمول متفاوت خواهد بود. این اثر، اثر اندازه کوچک تعریف شده است. اثر اندازه کوانتومی ماکروسکوپی بدان معنی است که ذرات می تواند از مانع خاصی نفوذ کنند، حتی اگر کل انرژی ذرات  کمتر از ارتفاع مانع باشد. فناوری نانو در حال حاضر در صنایع غذایی از جمله بسته بندی مواد غذایی، فراوری، و اندازه گیری استفاده میشود. یکی از موادی که در این فناوری استفاده می­شود، سیلیکون دی اکسید است که دارای ایمنی مواد غذایی نسبتا بالا، کاملا پایدار است، و نمی­تواند توسط دستگاه گوارش هضم شود. این ترکیب به عنوان یک افزودنی غذایی توسط  USFDA در 2011 تایید شده است. اگر نانومواد در فرآوری مواد غذایی و یا نگهداری مورد استفاده قرار گیرند، اطلاعات مربوط باید در برچسب بر اساس  مقررات مواد غذایی جدید اتحادیه اروپا درج شوند.

یک روش برای تهیه نانو روکش های مواد غذایی،غوطه ور کردن ماده غذایی یا بسته بندی در محلول نانومواد است. در این روش، ابتدا محلول های پوششی موردنیاز بر اساس اطلاعات موجود تهیه می شوند. ذرات در محلول با با روش اولتراسونیک کاملا دیسپرس می­شوند و سپس با آب دیونیزه رقیق می شوند. معمولا غلظت ذرات نانو در محلول در حد چند صدم درصد می باشد.

سپس ماده غذایی شسته شده در محلول های آماده شده کاملا غوطه ور می شود (معمولا برای چند دقیقه). سپس توسط جریان هوای ملایم سطح نمونه ها خشک می شود(در صورتی که در تهیه محلول از حلال های آلی استفاده شود باید در آون تحت خلا قرار داد تا حلال کاملا تبخیر شود) و در بسته های پلاستیکی بسته بندی می شوند

در صورتی که مدنظر باشد که نانوروکش روی سطح بسته بندی اعمال شود، ماده بسته بندی مانند پلی پروپیلن یا فیلم زیست تجزیه پذیری مانند پلی­لاکتیک­اسید، داخل محلولی که حاوی ماده موردنظر با غلظت مناسب است، غوطه ور می­شود تا چسبندگی فیزیکی و شیمیایی کافی بین سوبسترا و پوشش ایجاد شود. سپس با جریان هوا یا آون تحت خلا خشک می شوند.

در بعضی موارد نیز نانو مواد در مرحله تهیه فیلم به مواد اولیه آن اضافه می­شوند و سپس بصورت فیلم درمی­آید. مثلا به محلول فیلم های گیاهی مانند نشاسته یا انواع صمغ ها افزوده شده، محلول فوق بصورت لایه نازک پهن شده و خشک می­شود.

منابع:

Qinghui Mao, Christopher J. Fell , Andrew D. Scully, Self-assembled nano-phase particles for enhanced oxygen barrier coatings on polymeric materials, Progress in Organic Coatings 76, (2013) 51– 59.

 

Youwei Yu, Shaoying Zhang , Yinzhe Ren , Hui Li , Xiaona Zhang, Jinhua Di, Jujube preservation using chitosan film with nano-silicon dioxide, Journal of Food Engineering 113 (2012) 408–414.

 

  

جستجوی پیشرفته

کتب و مقالات علمی
صنایع بسته بندی و غذایی

خبرنامه: ثبت ایمیل

فرش پلاس( بسته بندی میوه و سبزی)