English / Persian
امروز سه شنبه 29 خرداد 1397
پلی پروپیلن برای ساخت فیلم bopp چه ویژگی باید داشته باشد؟
شهرک فناوری
گروه کارخانجات پارت لاستیک
دپارتمان طراحی گرافیک کلینیک بسته بندیکانال تلگرام کلینیک تخصصی بسته بندی مواد غذایی ایرانافزایش ماندگاری محصولات غذایی - فیلم های پلاستیکی چندلایهفودصنعت

آمار بازدیدکنندگان

کاربر گرامی :  شما می توانید سئوالات مورد نظر خود را در زمینه های متنوع بسته بندی ازطریق منوی تماس یا ما به این

 کلینیک منعکس و پاسخ های متعدد در خصوص سئوال مطروحه را از طریق همین سایت مشاهده فرمائید

جمعه 30 خرداد 1393
 سمیه بهفر

پلی پروپیلن   (Polypropylene) که به اختصار PP نامیده می شود، به عنوان یکی از قابل توجه ترین مواد محسوب می شود که علاوه بر کاربرد وسیع در طراحی محصول، در زمینه تولید بسته بندی نیز مورد استفاده واقع گردیده است. پلی پروپیلن از خانواده پلاستیک های ترموپلاست یا گرمانرم است بدین مفهوم که با دریافت گرما، نرم تر می شود؛ بنابراین در زمان تزریق درون قالب، لازم است که بدنه قالب توسط المنت های حرارتی گرم گردد تا مذاب، جریان یابد و سپس با عبور سیال خنک کننده در بدنه قالب، بدنه تزریق شده، سخت گردد و در نهایت از قالب جدا گردد. این پلاستیک، به صورت معمول، توانایی تحمل حرارت تا 110 درجه سانتیگراد را دارا می باشد.

از جمله شاخصه هایی که به شناسایی این پلیمر در بین سایر نمونه ها کمک می نماید، عدم خراش پذیری سطح آن با ناخن و نیز مقاومت آن در برابر خرد شدن است، هر چند در اثر وارد شدن نیروی بیش از حد تحمل خمش، سفیدک می زند. از ویژگی های کلی پلاستیک پلی پروپیلن، می توان موارد ذیل را برشمرد:

مقاومت بالا در برابر اسیدها، بازها و چربی ها؛ قیمت مناسب؛ سهولت قالب سازی برای تولید به شیوه تزریق و سیالیت قابل قبول در قالب؛ قابلیت مخلوط شدن با پرکننده هایی همچون خاک اره و ایجاد کامپوزیت؛ غیر سمی بودن نسبی و مناسب بودن برای ساخت اسباب بازی و لوازم مربوط به کودکان؛  در دسترس بودن و غیر استراتژیک بودن محصول؛ تولید ماده اولیه توسط کارخانجات داخلی؛ رنگ پذیری عالی توسط مستربچ های مختلف؛ قابلیت جوش حرارتی؛ قابلیت بازیافت؛

پلی پروپیلن، علاوه بر حالت گرانول و ورق، به صورت فیلم نیز قابل استفاده است. منظور از فیلم پلی پروپیلن، لایه نازکی از آن است که حالت جامد داشته باشد. فیلم پلی پروپیلن به دو صورت کلی BOPP و OPP یا CPP تولید می شود.

نوع اول که با عنوان BOPP یا biaxially oriented polypropylene    نامیده می شود، به مفهوم آن است که در زمان تولید، علاوه بر اکسترود شدن لایه به صورت آبشاری، از طرفین نیز کشیده شده است که نسبت به نوع دوم یعنی OPP یا CPP از ثبات ابعادی و حرارتی بیشتری در زمان چاپ و بسته بندی برخوردار است. کاربرد عمده فیلم های پلی پروپیلن در تولید بسته بندی های انعطاف پذیر (Flexible Packaging)  مانند بسته بندی چیپس، اسنک، بیسکویت، بستنی، ماکارونی است و در ساخت ليبل نيز كاربرد دارد.

OPP از ذوب كردن و جهت دار كردن پلي پروپيلن تهيه مي شود. ماده به دست آمده از اين روش كه OPP مي باشد، در برابر بسياري از مواد شيميايي هيچ واكنشي از خود نشان نمي دهد و از مقاومت بسيار بالايي برخوردار است. براي افزايش مقاومت اين فيلم، آن را در دو جهت، مي كشند. هم در جهت حركت ماشين و هم در جهت مخالف حركت ماشين.

ويژگي BOPP:

اصلي ترين ويژگي BOPP، بهبود سختي و مقاومت، بالا رفتن قابليت كشش و بازدارندگي بالا در برابر رطوبت و آب مي باشند. ضخامت آنها از 15 تا 50 ميكرون مي تواند متغير باشد ولي ضخامت نرمال مورد استفاده در صنايع مختلف از 15 تا 30 ميكرون مي باشد BOPP قابليت عرضه به صورت يك يا چند لايه، متاليزه شده، شفاف و مات را دارا مي باشد. اما مهم ترين ويژگي آنها، غيرسمي بودن و قابليت بازيافت 100% آنهاست. اين فيلم ها از شفافيت و يك نواختي خوبي در كنار چاپ پذيري فوق العاده برخوردار مي باشند.

موارد استفاده از BOPP در بسته بندي:  

BOPP  ايده آل ترين فيلم ممكن براي بسته بندي هاي دو سرپيچ و لمينه كردن براي استفاده در ماشين هاي عمودي و افقي مي باشد. هم چنين از آن مي توان در تزئين محصولات مختلف سود برد. به جرات مي توان گفت كه هيچ محدوديتي در استفاده  از BOPP براي بسته بندي هاي انعطاف پذير، نوارهاي حساس به فشار، ليبل ها، نوشت افزار، متاليزه كردن مواد مصرفي و ديگر انواع بسته بندي وجود ندارد. هم چنين از آنها براي كادو كردن هديه ها، بسته بندي منسوجات و بسته بندي هاي ضد جعل نيز استفاده مي شود. حتي بسياري از فويل هاي آلومينيومي بايد همراه با يك لايه از BOPP عرضه و توليد شوند تا براي استفاده در صنايع بسته بندي مناسب باشند.

 

تهیه گونه فیلم BOPP در فرآیند دوسوجهت‌دهي، اغلب بوسیله اعمال تنش تسلیم T.M دردماهای کشش مختلف و با یک نسبت کشش مشخص انجام می شود. تنش تسلیم T.M با افزایش بلورینگی PP بیشتر می‌شود. از پلی‌پروپیلن بلورینه، می توان یک فیلم دوسوجهت‌يافته (BOPP) با سختی بیشتر و فرآیندپذیری بهتر تولید کرد.  ترکیب کردن پلي پروپيلن با بلورينگي زياد و کوپلیمر تصادفی برای تولید فیلم، باعث تشکیل بلورینگی زیادتر از یک کوپلیمر معمولی می‌شود.

منابع:

 

 

1-    مجله توسعه و فناوری صنعت بسته بندی، دریچه ای به جهان فیلم های چاپ و بسته بندی.

2-    http://www.newdesign.ir/search.asp?id=379&rnd=4076

3-    Polypropylene materials for biaxially oriented film, Sehyun Kim, Journal of plastic film & sheeting, vol. 21, 2005

 

  

جستجوی پیشرفته

کتب و مقالات علمی
صنایع بسته بندی و غذایی

خبرنامه: ثبت ایمیل

فرش پلاس( بسته بندی میوه و سبزی)